Konta bankowe

1050 jaki to bank - Lista numerów rozliczeniowych

Autor Szymon Zajączkowski
Szymon Zajączkowski26 grudnia 20236 min
1050 jaki to bank - Lista numerów rozliczeniowych

1050 jaki to bank to często pojawiające się pytanie osób, które otrzymały przelew z nieznanego źródła lub chcą sprawdzić, z jakim bankiem mają do czynienia. Numery rozliczeniowe, w tym 1050, są unikalnymi identyfikatorami przypisanymi do konkretnych banków przez Narodowy Bank Polski.

Kluczowe wnioski:
 • Numer 1050 należy do Banku Millennium, jednego z największych banków w Polsce.
 • Sprawdzenie numeru rozliczeniowego banku pozwala szybko zidentyfikować daną instytucję finansową.
 • Numery te składają się z 4 cyfr, nie mylić ich z numerami rozliczeniowymi oddziałów banków.
 • Przydatne przy weryfikacji nieznanych wpłat lub sprawdzaniu wiarygodności banku.
 • Lista numerów rozliczeniowych banków jest ogólnodostępna i łatwa do znalezienia w internecie.

Co oznacza numer rozliczeniowy 1050

Numer rozliczeniowy 1050 to czterocyfrowy kod identyfikujący Bank Millennium w systemie rozliczeń międzybankowych. Jest on nadawany przez Narodowy Bank Polski wszystkim bankom działającym w Polsce.

Oznacza to, że jeśli na wyciągu bankowym lub przelewie widnieje numer rozliczeniowy 1050, to wiadomo, iż transakcja została wykonana w Banku Millennium. Jest to przydatna informacja przy identyfikacji nieznanych wpłat na nasze konto.

Nie należy mylić numeru rozliczeniowego banku z numerem rozliczeniowym konkretnego oddziału. Ten drugi składa się z 8 cyfr i pozwala dokładnie wskazać, z którego oddziału pochodzi dana płatność.

Przykłady numerów rozliczeniowych innych banków

Oto przykłady numerów rozliczeniowych największych banków w Polsce:

 • PKO BP - 1020
 • Bank Pekao - 1240
 • ING Bank Śląski - 1050
 • Santander Bank Polska - 1140
 • mBank - 1140

Znajomość tych numerów ułatwia szybką identyfikację banku nadawcy lub odbiorcy płatności.

Kto nadaje numery rozliczeniowe bankom

Numery rozliczeniowe są nadawane bankom przez Narodowy Bank Polski. Dokładniej, zajmuje się tym Departament Systemu Płatniczego NBP.

Jest to instytucja regulująca rynek bankowy i systemy rozliczeń pieniężnych w Polsce. W ramach swoich kompetencji nadaje numer indentyfikacyjny każdemu bankowi krajowemu oraz oddziałom instytucji kredytowych funkcjonującym w naszym kraju.

Numery rozliczeniowe, podobnie jak BIC/SWIFT czy REGON to unikatowe oznaczenia pozwalające w prosty sposób zidentyfikować daną instytucję finansową biorącą udział w transakcji płatniczej.

Czy można zmienić numer rozliczeniowy?

Co do zasady numer rozliczeniowy banku się nie zmienia. Jest on przypisany do danej instytucji finansowej na stałe zgodnie z wpisem w odpowiednim rejestrze prowadzonym przez NBP.

Jedyną sytuacją, w której może ulec zmianie, jest np. przejęcie banku przez inną instytucję lub fuzja z innym bankiem. Wtedy podmiot przejmujący nadaje nową identyfikację wszystkim rachunkom klientów.

Czytaj więcej: Pozabankowa Karta Kredytowa: Szybki Limit dla Zadłużonych z Komornikiem Online

Gdzie sprawdzić numer rozliczeniowy banku

Istnieje kilka sposobów na szybkie sprawdzenie numeru rozliczeniowego banku:

 1. Na wyciągu bankowym lub potwierdzeniu przelewu obok nazwy banku
 2. Na stronie internetowej banku w stopce lub zakładce „Dane banku”
 3. W internetowym serwisie WebNBP prowadzonym przez NBP
 4. Na ogólnodostępnych listach numerów rozliczeniowych banków

Dzięki temu, nawet jeśli nie jesteśmy klientem danego banku, możemy szybko sprawdzić jego numer rozliczeniowy bez konieczności odwiedzania placówki.

Znajomość numeru rozliczeniowego konkretnego banku pozwala w prosty i szybki sposób zweryfikować jego tożsamość, co jest szczególnie przydatne przy identyfikacji nieznanych wpłat czy transakcji internetowych

Jakie banki mają numer 1050

1050 jaki to bank - Lista numerów rozliczeniowych

Numer rozliczeniowy 1050 jest przypisany wyłącznie do Banku Millennium. Jest to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, oferująca szeroką gamę produktów bankowych dla klientów indywidualnych i firm.

Nazwa banku Numer rozliczeniowy
Bank Millenium 1050

Oznacza to, że jeśli na potwierdzeniu przelewu, wyciągu z rachunku lub innym dokumencie bankowym widnieje numer 1050, mamy pewność, że transakcja została wykonana za pośrednictwem Banku Millennium.

Jak rozpoznać inne banki po numerach rozliczeniowych

Oto lista numerów rozliczeniowych najpopularniejszych banków:

 • PKO BP – 1020
 • Bank Pekao – 1240
 • mBank – 1140
 • ING Bank Śląski – 1050
 • Santander Bank Polska – 1140

Zapamiętanie tych kilku podstawowych numerów w znacznym stopniu ułatwia identyfikację banku przy transakcjach, szczególnie internetowych.

Numer rozliczeniowy a numer oddziału banku

Nie należy mylić numeru rozliczeniowego banku z numerem rozliczeniowym konkretnego oddziału. Ten drugi składa się aż z 8 cyfr, nie z 4 jak numer banku.

Podczas gdy numer banku służy do ogólnej identyfikacji instytucji finansowej, numer oddziału wskazuje dokładny punkt, z którego została wykonana daną transakcja.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie odczytać nie tylko bank, ale również konkretny adres placówki, w której zlecono przelew lub wpłatę gotówkową. Jest to przydatna informacja np. gdy poszukujemy źródła niezidentyfikowanej transakcji.

Jak odczytać numer oddziału banku

Numer oddziału banku zawsze zaczyna się od 4-cyfrowego numeru rozliczeniowego banku, a po nim następują kolejne 4 cyfry identyfikujące placówkę. Oto przykład:

1050 4567

Pierwsze 4 cyfry (1050) to numer banku: Bank Millennium. Natomiast 4 kolejne cyfry (4567) to unikatowy identyfikator konkretnego oddziału Banku Millennium, w którym wykonano daną transakcję.

Bank Millennium posiada numer 1050

Bank Millennium to jedna z największych i najbardziej renomowanych instytucji finansowych w Polsce. Założony w 1989 roku, obecnie obsługuje kilka milionów klientów indywidualnych i biznesowych.

W systemie rozliczeń międzybankowych Bank Millennium posługuje się numerem rozliczeniowym 1050. Jest on unikatowym oznaczeniem tego banku, nadanym przez NBP.

Oznacza to, że przy każdej transakcji wykonywanej za pośrednictwem Banku Millennium, na dokumentach bankowych takich jak:

 • Wyciągi
 • Potwierdzenia przelewów
 • Wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • Polecenia zapłaty

będzie znajdował się numer rozliczeniowy 1050, jednoznacznie identyfikujący ten konkretny bank.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia, czym jest numer rozliczeniowy banku 1050 i do jakiej instytucji finansowej on należy. Otóż 1050 to oznaczenie Banku Millennium, jednego z największych banków działających w Polsce.

Dowiadujemy się, że numery rozliczeniowe składające się z 4 cyfr są nadawane bankom przez NBP i pozwalają na szybką identyfikację konkretnego banku przy transakcjach. Przykładowo 1240 to Bank Pekao, 1020 to PKO BP, 1140 to mBank i Santander.

Artykuł wyjaśnia również różnicę między numerem rozliczeniowym banku a numerem konkretnego oddziału. Ten drugi składa się z 8 cyfr i wskazuje dokładny punkt, z którego wykonano daną transakcję.

Podsumowując, znajomość numerów rozliczeniowych największych banków może być bardzo przydatna przy identyfikacji nieznanych wpłat lub weryfikacji wiarygodności instytucji finansowej, z którą mamy do czynienia.

Najczęstsze pytania

Numer rozliczeniowy banku to czterocyfrowy, unikatowy identyfikator nadawany każdemu bankowi w Polsce przez Narodowy Bank Polski. Pozwala w szybki i łatwy sposób określić, z jakim bankiem mamy do czynienia przy danej transakcji.

Numer rozliczeniowy banku znajduje się przede wszystkim na wyciągach bankowych i potwierdzeniach transakcji, obok nazwy banku. Można go również znaleźć na stronach internetowych banków oraz na listach opublikowanych przez NBP.

Numer oddziału zawsze składa się z 8 cyfr: pierwsze 4 to numer rozliczeniowy banku, a kolejne 4 to identyfikator konkretnego oddziału. Dzięki temu można precyzyjnie określić skąd pochodzi transakcja.

Przede wszystkim do identyfikacji i weryfikacji banku, z którego pochodzi wpłata bądź inna transakcja internetowa. Pozwala na szybkie rozpoznanie wiarygodności instytucji.

Nie, numer rozliczeniowy jest stały i przypisany na zawsze do konkretnego banku. Zmiana może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach typu przejęcie banku lub połączenie z inną instytucją finansową.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Przelew na numer karty: szybki sposób na transfer środków
 4. Jak usunąć konto w mBanku | Rozwiązanie umowy i zamknięcie rachunku online
 5. Odrzucenie spadku u notariusza - Zrzeczenie się spadku i dokumenty
Autor Szymon Zajączkowski
Szymon Zajączkowski

Jako trader i inwestor giełdowy dzielę się praktyczną wiedzą jak pomnażać kapitał lokując go w akcje i obligacje skarbowe. Omawiam strategie inwestycyjne, zasady dywersyfikacji portfela i zarządzania ryzykiem. Pokazuję jak osiągać zyski wyższe niż na lokatach bankowych przy akceptowalnym poziomie ryzyka.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły