Biznes

Flip mieszkania: Co to są flipy i jak działa ten proces?

Autor Mateusz Wolny
Mateusz Wolny30 grudnia 20236 min
Flip mieszkania: Co to są flipy i jak działa ten proces?

Flip mieszkania to proces kupna mieszkania wymagającego remontu, przeprowadzenia prac modernizacyjnych i ponownej sprzedaży z zyskiem. W artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest flip, jak działa i na czym polega ten model biznesu. Omówimy krok po kroku cały proces, począwszy od znalezienia odpowiedniej nieruchomości, poprzez remont, po końcową sprzedaż z zyskiem.

Kluczowe wnioski:

 • Flip polega na kupnie mieszkania wymagającego remontu, przeprowadzeniu prac modernizacyjnych i odsprzedaży z zyskiem
 • Aby się udał, trzeba dobrze rozpoznać rynek, znaleźć okazję i tanio kupić mieszkanie z potencjałem
 • Kluczowe jest trafne zaplanowanie i rozsądne wydatkowanie środków na remont
 • Po remoncie mieszkanie sprzedaje się drożej i na tej różnicy generowany jest zysk
 • Flip wymaga wiedzy, doświadczenia i kapitału, ale może być dobrym sposobem na biznes

W czym polega flip mieszkania

Flip mieszkania to model biznesu polegający na zakupie mieszkania wymagającego remontu lub modernizacji, przeprowadzeniu niezbędnych prac, a następnie odsprzedaży tak przygotowanej nieruchomości z zyskiem. Flipy, bo tak potocznie nazywa się ten proceder, opierają się na wykorzystaniu różnicy pomiędzy ceną zakupu mieszkania do remontu a ceną, jaką można uzyskać ze sprzedaży takiego mieszkania po remoncie.

Polega to zatem na wykorzystaniu potencjału drzemiącego w zaniedbanych, wymagających prac budowlanych lokalach i zamianie ich w atrakcyjne mieszkania, które będzie można sprzedać z dużym zyskiem. Taki proces nazywany jest potocznie „odświeżeniem” lub „liftingiem” mieszkania. W języku angielskim używa się terminu „flipping”, co oznacza „przerzucanie” – stąd też w polszczyźnie przyjęła się nazwa „flip”.

Zalety i wady flipów mieszkań

Flipowanie mieszkań może być intratnym sposobem na biznes, jednak jak każda działalność wiąże się z pewnym ryzykiem. Do najważniejszych zalet flipów zaliczyć można stosunkowo szybki zwrot z inwestycji i satysfakcjonujące zyski przy trafnym wyborze mieszkania do remontu. Z drugiej strony do wad tego modelu biznesu należą konieczność poniesienia często znacznych nakładów finansowych na zakup i remont mieszkania oraz ryzyko błędnej oceny potencjału danej nieruchomości.

Jak przygotować się do flipu mieszkania

Aby podjąć się flipowania mieszkań, należy odpowiednio do tego przygotować zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Przede wszystkim konieczny jest dostęp do kapitału – własnego lub pozyskanego z zewnętrznych źródeł, np. kredytu – niezbędnego do sfinansowania zakupu mieszkania do remontu i samych prac modernizacyjnych.

Krok przygotowawczy Opis
Analiza rynku mieszkaniowego Sprawdzenie cen mieszkań i trendów panujących na rynku w danym regionie
Ustalenie budżetu Określenie kwoty przeznaczonej na flip, w tym zakup i remont mieszkania

Bardzo istotne jest też rozpoznanie lokalnego rynku nieruchomości – poznanie typowych cen mieszkań, zarówno tych do remontu, jak i wyremontowanych, a także ogólnych trendów cenowych. Pomoże to trafnie określić potencjał zysku z flipa danego mieszkania i uniknąć nietrafionych inwestycji.

Niezbędne umiejętności

Oprócz aspektu finansowego ważne są również umiejętności. Osoba decydująca się na flip powinna mieć choćby podstawową wiedzę z zakresu budownictwa i remontów, aby trafnie ocenić stan techniczny mieszkania i skalę niezbędnych prac. Przydatne będą także umiejętności projektowania wnętrz, by odpowiednio zaplanować aranżację lokalu po remoncie.

Czytaj więcej: Rozumienie Form Własności Mieszkania i Nieruchomości: Rodzaje Własności

Jak znaleźć mieszkanie do flipa

Kluczowym etapem udanego flipu jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości, która będzie miała potencjał do remontu i późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Najlepszym tropem są ogłoszenia o sprzedaży mieszkań wymagających remontu lub kapitalnego remontu. Można ich szukać na popularnych portalach z ogłoszeniami nieruchomości, ale równie dobrym źródłem mogą być biura pośrednictwa.

Najlepszym tropem są ogłoszenia o sprzedaży mieszkań wymagających remontu lub kapitalnego remontu.

Często właściciele takich mieszkań decydują się na sprzedaż poniżej wartości rynkowej, nie chcąc inwestować w kosztowny remont. To stwarza okazję do zakupu lokalu z dużym potencjałem do zysku. Należy jednak działać szybko, gdyż na rynku jest sporo osób polujących na flipowe okazje.

Sprzedaż bezpośrednia i aukcje komornicze

Innym sposobem na wyszukanie dobrych ofert jest poszukiwanie ogłoszeń o sprzedaży bezpośredniej od deweloperów lub spadkobierców po zmarłych osobach. Zdarza się, że mieszkania odziedziczone w spadku są zaniedbane i wymagają remontu, więc ich cena może być atrakcyjna. Jeszcze niższe ceny można spotkać na licytacjach komorniczych – warto więc śledzić również i tego typu ogłoszenia.

Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania do flipu

Flip mieszkania: Co to są flipy i jak działa ten proces?

Mając na oku konkretne oferty mieszkań na sprzedaż, które wydają się interesujące pod kątem flipa, należy bardzo starannie przeanalizować szanse takiej inwestycji. Nie wolno podejmować pochopnych decyzji, gdyż w grę wchodzą spore środki finansowe. Oto najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania.

 • Lokalizacja – atrakcyjna i dobrze skomunikowana dzielnica zwiększa szanse na szybką odsprzedaż po remoncie
 • Stan techniczny – im gorszy, tym cena zakupu zwykle niższa, ale rosną potencjalne koszty remontu
 • Układ mieszkania – tradycyjny układ łatwiej sprzedać niż nietypowe rozwiązania
 • Powierzchnia – większa atrakcyjność dla potencjalnych nabywców
 • Piętro – im wyżej, tym lepsze szanse na sprzedaż, ale droższy remont

Niebagatelne znaczenie ma również cena wyjściowa mieszkania do remontu. Należy ocenić realny koszt koniecznych prac remontowych i sprawdzić, czy po odliczeniu tych kosztów od przewidywanej ceny sprzedaży po remoncie zostanie satysfakcjonująca marża zysku. Inaczej cała inwestycja może okazać się nierentowna.

Jak przeprowadzić remont mieszkania przeznaczonego na flip

Po zakupie wybranego mieszkania przychodzi kluczowy etap, czyli remont. Od jego zakresu, kosztów i jakości wykonania zależy, czy uda się odsprzedać lokal z zyskiem. Należy przy tym pamiętać, że remont powinien być funkcjonalny, nowoczesny, ale bez przesady. Zbyt wygórowane i kosztowne wykończenie może zmniejszyć rentowność flipa.

Optymalny zakres remontu

Przede wszystkim trzeba określić optymalny zakres prac. Oprócz niezbędnych napraw istotne elementy to:

 • Wymiana wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wentylacyjnej itp.)
 • Kompleksowy remont łazienki i kuchni
 • Wymiana okien i drzwi
 • Odświeżenie ścian i sufitów
 • Cyklinowanie i lakierowanie podłóg

Dobrze jest zlecić wykonanie projektu aranżacji wnętrz, który pomoże funkcjonalnie zaplanować układ mieszkania z myślą o przyszłym nabywcy. Przy planowaniu remontu kluczowe jest też oszacowanie kosztów – lepiej zostawić pewien zapas niż przekroczyć budżet.

Jak sprzedać mieszkanie po flipie z zyskiem

Mając wyremontowane mieszkanie, można przystąpić do ostatniego etapu flipa, czyli odsprzedaży. Aby zachęcić potencjalnych kupców, trzeba zadbać o atrakcyjną prezentację oferty – dobre zdjęcia mieszkania, rzetelny opis, ewentualnie film. Cena musi być konkurencyjna, choć można ją nieco zawyżyć, zakładając pole do negocjacji.

Dobrą praktyką jest też stworzenie wizualizacji aranżacyjnych lokalu, by nabywca mógł sobie lepiej wyobrazić, jak będzie w nim mieszkał. Sprzedaż warto prowadzić równolegle na kilku portalach ogłoszeniowych, by zmaksymalizować zasięg. Warto rozważyć promowanie oferty w mediach społecznościowych.

Kluczowe jest odpowiednie wycenienie mieszkania po remoncie – zbyt wysoka cena może zniechęcić potencjalnych kupców. Należy więc na bieżąco analizować rynek i ewentualnie korygować oczekiwania. Ważna jest też elastyczność w negocjacjach i gotowość na ustępstwa cenowe, byle tylko doprowadzić transakcję do końca.

Podsumowanie

Flip mieszkania, potocznie zwany "flipem", to coraz popularniejszy model biznesu polegający na kupnie mieszkania wymagającego remontu, odświeżeniu go i ponownej sprzedaży z zyskiem. Flipy opierają się na wykorzystaniu różnicy pomiędzy zakupną ceną mieszkania do remontu a wartością jaką można uzyskać po remoncie.

Aby podjąć się flipa mieszkania, trzeba mieć kapitał niezbędny na zakup i remont lokalu. Kluczowe jest wyszukanie atrakcyjnej oferty – mieszkania w złym stanie technicznym, ale z potencjałem. Przy wyborze nieruchomości należy zwracać uwagę m.in. na lokalizację, układ, powierzchnię i kondycję techniczną.

Po zakupie przychodzi najważniejszy etap – remont. Musi on być funkcjonalny i nowoczesny, dostosowany do gustów przyszłych nabywców. W końcowej fazie trzeba umiejętnie wypromować ofertę sprzedaży wyremontowanego mieszkania i zadbać o atrakcyjną cenę z rozsądnym zyskiem.

Flip mieszkania to model obarczony pewnym ryzykiem, jednak przy trafnych decyzjach i konsekwentnej realizacji może okazać się bardzo zyskowną inwestycją. Wymaga on jednak sporej wiedzy, doświadczenia i rozeznania na rynku nieruchomości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Przelew na numer karty: szybki sposób na transfer środków
 4. Jak usunąć konto w mBanku | Rozwiązanie umowy i zamknięcie rachunku online
 5. Odrzucenie spadku u notariusza - Zrzeczenie się spadku i dokumenty
Autor Mateusz Wolny
Mateusz Wolny

Jako doradca finansowy pomagam klientom w efektywnym inwestowaniu kapitału zgodnie z ich apetytem na ryzyko i horyzontem czasowym. Analizuję mocne i słabe strony różnych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych dostępnych na rynku, tak aby można było podjąć optymalne decyzje finansowe.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły