Rankingi

Ile Dopłaty z MDM? Dofinansowanie, Kredyty i Mieszkania z Programu MDM - Dowiedz się więcej

Autor Agnieszka Lipek
Agnieszka Lipek24.05.20246 min.
Ile Dopłaty z MDM? Dofinansowanie, Kredyty i Mieszkania z Programu MDM - Dowiedz się więcej

Ile Dopłaty z MDM? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem własnego "M", prawdopodobnie miałeś okazję usłyszeć o rządowym programie "Mieszkanie dla Młodych". To właśnie MDM umożliwia uzyskanie dopłaty do kredytu na zakup mieszkania lub domu. Ale ile tak naprawdę wynosi ta dopłata i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niej skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kluczowe wnioski:
 • Dopłata z programu MDM może sięgać nawet 30% wartości nieruchomości lub 100 tys. zł.
 • Otrzymanie dofinansowania wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu kryteriów, m.in. wiekowych i dochodowych.
 • Dopłata jest bezzwrotna, ale część jej kwoty trzeba będzie zwrócić w określonych sytuacjach.
 • Poza dopłatą, MDM przewiduje także preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą do rat.
 • Zakup mieszkania z MDM często wiąże się z dłuższym okresem oczekiwania na odbiór lokalu.

Jakie Są Maksymalne Dopłaty z Programu MDM?

Program MDM Dofinansowanie umożliwia uzyskanie dopłaty do kredytu mieszkaniowego w wysokości nawet 30% wartości nieruchomości, ale nie więcej niż 100 tys. zł. Ta solidna kwota może znacząco obniżyć koszty zakupu wymarzonego "M". Warto jednak pamiętać, że maksymalna dopłata MDM nie jest przyznawana automatycznie każdemu wnioskodawcy - musi on spełnić określone kryteria.

Wysokość dofinansowania zależy m.in. od sytuacji materialnej gospodarstwa domowego oraz liczby osób wchodzących w jego skład. Im więcej członków rodziny oraz niższe dochody, tym wyższa dopłata. Maksymalna kwota przysługuje gospodarstwom wieloosobowym o najniższych dochodach spełniającym pozostałe wymogi programu MDM dla kogo jest przeznaczony.

Niemniej jednak, nawet gospodarstwa domowe o średnich dochodach mogą liczyć na dopłatę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Uzyskanie ile dopłaty z MDM we własnym przypadku można sprawdzić, korzystając z dostępnych na stronach programu wiarygodnych kalkulatorów. Podając podstawowe informacje o sytuacji rodzinnej i finansowej, otrzymasz wstępną wycenę potencjalnej dotacji.

Dofinansowanie z MDM ma charakter bezzwrotny, co oznacza, że po spełnieniu określonych warunków należna kwota staje się własnością beneficjenta i nie trzeba jej zwracać. Wyjątkiem są nieliczne sytuacje, takie jak wcześniejsza odsprzedaż mieszkania lub brak zameldowania, które skutkują częściowym lub całkowitym zwrotem dopłaty.

Kredyt Mieszkaniowy z Dopłatą z MDM - Wady i Zalety

Oprócz dofinansowania wkładu własnego, program MDM przewiduje także możliwość skorzystania z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego z okresowymi dopłatami do rat kapitałowo-odsetkowych. Taka opcja jest szczególnie korzystna dla małżeństw lub rodzin z dziećmi, gdyż pomoc państwa obejmuje cały okres spłaty zobowiązania i może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jedną z głównych zalet kredytu MDM jest fakt, że jest on rzeczywistą formą wsparcia w początkowym okresie spłaty zobowiązania, kiedy koszty są najwyższe. Comiesięczne dopłaty umożliwiają znaczne odciążenie domowego budżetu, co jest nie do przecenienia, zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

 • Dodatkowy atut to możliwość skorzystania z obydwu form pomocy – zarówno dofinansowania wkładu własnego, jak i dopłat do rat kredytu.
 • Łącznie więc kwota dofinansowania może być naprawdę pokaźna, a finansowy start w nowym mieszkaniu znacznie łatwiejszy.

Wadą jest jednak ryzyko całkowitej utraty pomocy w przypadku wcześniejszej sprzedaży lokalu. Wówczas należy liczyć się ze zwrotem całej dotychczas otrzymanej kwoty – zarówno dopłaty do wkładu własnego, jak i dopłat do rat kredytu. To spory wydatek, wobec którego należy się dobrze przygotować.

Kolejną niedogodnością są sztywne ramy czasowe dopłat do rat kredytu. Otrzymujemy je przez okres ustalony odrębnie dla poszczególnych rodzajów gospodarstw domowych i tylko w tym terminie możemy skorzystać ze wsparcia. Po jego upływie sytuacja finansowa znacząco się może pogorszyć.

Czytaj więcej: Najdroższe torebki świata - Top 10 najdroższych torebek na świecie

Jak Ubiegać się o Dopłatę MDM - Krok po Kroku

Procedura ubiegania się o dofinansowanie z MDM rozpoczyna się w momencie wyboru nieruchomości, którą chcemy nabyć. Może to być zarówno lokal na rynku pierwotnym lub wtórnym, jak i zakup domu jednorodzinnego. Kluczowe jest, aby spełniał kryteria powierzchniowe i cenowe określone w przepisach programu.

Następnie musimy wybrać bank kredytujący, gdyż wnioski o dofinansowanie składa się za jego pośrednictwem. Część dużych banków współpracuje z programem MDM, ale są też takie, które tego nie robią. Dlatego warto wcześniej rozpytać o to w placówkach. Samo złożenie wniosku odbywa się albo online, albo tradycyjnie w oddziale.

Do wniosku należy dołączyć wymaganą dokumentację, np. zaświadczenie o dochodach, oświadczenie o stanie cywilnym, zgodę na przetwarzanie danych osobowych i inne. Po potwierdzeniu kwalifikowalności kredytu i spełnieniu kryteriów kto może skorzystać z MDM, bank prześle wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego celem rozpatrzenia.

W razie pozytywnej decyzji, dopłatę otrzymamy wraz z uruchomieniem kredytu na zakup mieszkania. Pieniądze zostaną wpłacone bezpośrednio na rachunek bankowy. Warto pamiętać jednak, że cały proces weryfikacji wymogów formalnych może potrwać nawet kilka miesięcy.

Warunki i Kryteria Dopłaty z Programu MDM

Aby móc skorzystać z programu MDM i otrzymać rządowe dofinansowanie na zakup nieruchomości, należy spełnić szereg określonych warunków. Przede wszystkim, wnioskodawca nie może posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.

 • Oznacza to, że osoby będące właścicielami nieruchomości lub posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu są z programu wyłączone.
 • Dopłata przysługuje wyłącznie na zakup pierwszego w życiu mieszkania lub domu.

Kryterium wieku ogranicza grono potencjalnych beneficjentów tylko do osób stosunkowo młodych. W przypadku singli górna granica wynosi 35 lat, a dla małżeństw i rodzin z dziećmi jest nieco wyższa i uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Podsumowanie

Program MDM to atrakcyjna forma wsparcia dla młodych osób i rodzin planujących zakup pierwszej nieruchomości. Dzięki dopłacie MDM można otrzymać nawet 100 tys. zł na wkład własny lub skorzystać z preferencyjnego kredytu MDM z dopłatami do rat. Warto dokładnie sprawdzić, ile dofinansowania z MDM nam przysługuje – kwota zależy od dochodów, składu gospodarstwa domowego i spełnienia pozostałych kryteriów.

MDM dla kogo jest przeznaczony? Przede wszystkim dla osób nieposiadających jeszcze lokalu i spełniających wymagania wiekowe oraz dochodowe. Przy wyborze mieszkania z programu MDM pamiętajmy o maksymalnej powierzchni i cenie określonej dla danego regionu. Choć formalności są czasochłonne, dopłata MDM może okazać się kluczowym wsparciem przy zakupie wymarzonego "M".

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Przelew na numer karty: szybki sposób na transfer środków
 4. Dotacje do domów pasywnych - Dofinansowanie na budowę energooszczędnego domu
 5. Odrzucenie spadku u notariusza - Zrzeczenie się spadku i dokumenty
Autor Agnieszka Lipek
Agnieszka Lipek

Będąc audytorem finansowym specjalizuję się w analizie sprawozdań i wyników przedsiębiorstw. Na blogu wyjaśniam m.in takie zagadnienia jak amortyzacja środków trwałych, wycena aktywów czy identyfikacja obszarów generujących zysk lub stratę w organizacji. To pomaga lepiej zrozumieć finanse firmy.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ranking kart graficznych
RankingiRanking kart graficznych

Odkryj najlepsze karty graficzne dla gier, pracy kreatywnej i strumieniowania w naszym rankingu kart graficznych. Poznaj wydajność modeli NVIDIA, AMD, ich benchmarki i osiągi w laptopach.