Kredyt Hipoteczny na Rodziców to często jedyna opcja dla młodych osób na zakup pierwszego mieszkania lub domu. W artykule dowiesz się jakie są zasady przyznawania takiego kredytu, kto może być głównym kredytobiorcą, jakie dokumenty są potrzebne w banku oraz na co zwrócić uwagę decydując się na ten krok. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, dzięki któremu proces starania się o Kredyt Hipoteczny na Rodziców będzie dla Ciebie dużo łatwiejszy.
Kluczowe wnioski:- Kredyt Hipoteczny na Rodziców to często jedyna opcja na zakup nieruchomości dla młodych osób bez zdolności kredytowej.
- Głównym kredytobiorcą może zostać rodzic posiadający status pracującego emeryta lub rencisty.
- Bank wymaga standardowych dokumentów potwierdzających zarobki i majątek głównych kredytobiorców.
- Na wysokość zdolności kredytowej wpływają dochody rodziców oraz ich wiek.
- Warto rozważyć ryzyka związane z zadłużeniem rodziców przed podjęciem decyzji o kredycie.
Jak uzyskać Kredyt Hipoteczny na Rodziców?
Kredyt Hipoteczny na Rodziców to często jedyna opcja dla młodych osób na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Jeśli nie posiadasz wystarczającej zdolności kredytowej, by samodzielnie uzyskać kredyt, rozwiązaniem może być wzięcie kredytu hipotecznego na rodziców.
W praktyce oznacza to, że to Twój rodzic lub rodzice formalnie zaciągają kredyt jako główni kredytobiorcy. Ty natomiast jesteś współkredytobiorcą. W ten sposób bank bierze pod uwagę łączną zdolność kredytową Was obu przy wyliczaniu dostępnej kwoty kredytu hipotecznego.
Poniżej znajdziesz praktyczne informacje, kto może być głównym kredytobiorcą w przypadku Kredytu Hipotecznego na Rodziców, jakie dokumenty są potrzebne w banku, na co zwrócić uwagę decydując się na ten krok oraz jakie są ryzyka takiego rozwiązania.
Kryteria dla głównego kredytobiorcy
Kluczową kwestią przy Kredycie Hipotecznym na Rodziców jest spełnienie kryteriów banku przez głównego kredytobiorcę, którym zwykle zostaje jedno z rodziców. Musi to być osoba ze stabilnym źródłem dochodu, najlepiej pracująca.
Coraz częściej banki akceptują również emerytów i rencistów jako głównych kredytobiorców. Wówczas biorą pod uwagę wysokość otrzymywanego świadczenia. Ważne jest też to, aby wiek rodzica nie przekraczał 70-75 lat do momentu spłaty kredytu.
Kto może być głównym Kredytobiorcą na Rodziców?
Głównym kredytobiorcą przy Kredycie Hipotecznym z Rodzicami może być zasadniczo jedno z rodziców. W grę wchodzą tu następujące opcje:
- Matka lub ojciec posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony
- Emeryt lub rencista (coraz częściej akceptowani przez banki)
- Oboje rodzice łącznie (najbezpieczniejsza opcja dla banku)
W przypadku emerytów banki zwracają szczególną uwagę na: wysokość otrzymywanych świadczeń oraz ich stabilność w czasie. Dlatego posiadanie jak najwyższej emerytury lub renty zwiększa szanse na Kredyt Hipoteczny na Rodziców.
Czytaj więcej: Rozwiązania finansowe dla Klientów Indywidualnych - Zobacz naszą ofertę!
Wymagane dokumenty do Kredytu na Rodziców
Kredyt Hipoteczny na Rodziców podlega normalnym zasadom udzielania kredytów hipotecznych przez banki. Oznacza to konieczność złożenia standardowego zestawu dokumentów potwierdzających źródła i wysokość dochodów głównych kredytobiorców.
W przypadku rodziców pracujących na umowę o pracę będą to między innymi:
- Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu
- Wyciągi z rachunku bankowego z 3 ostatnich miesięcy
- Inne dokumenty wskazane przez bank
Emeryci i renciści powinni przedstawić decyzję o przyznaniu i wypłacie świadczenia. Bank poprosi również o wyciągi z rachunku, na który trafia emerytura lub renta.
Zdolność kredytowa przy Kredycie na Rodziców
Przy obliczaniu zdolności kredytowej dla Kredytu Hipotecznego na Rodziców, bank bierze pod uwagę łączny dochód głównego kredytobiorcy (rodzica) oraz dochód współkredytobiorcy (dziecka).
Na wysokość dostępnej kwoty kredytu wpływają więc Wasze łączne dochody. Ważny jest również wiek rodzica, ponieważ im starszy kredytobiorca, tym bardziej zdolność kredytowa jest ograniczona ze względu na ryzyko banku.
Dokładne wyliczenie Twojej zdolności kredytowej możliwe jest dopiero po złożeniu kompletu dokumentów w banku. Jednak szacunkowo możesz ją określić samodzielnie lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.
Kredyt na Mieszkanie z Rodzicami - opcje
Decydując się na Kredyt Hipoteczny na Dom Rodziców masz do wyboru dwie podstawowe ścieżki działania w zależności od ustaleń z rodzicami:
1. Kupno mieszkania wyłącznie dla Ciebie. | 2. Zakup nieruchomości z przeznaczeniem dla Ciebie i rodziców. |
W pierwszym przypadku jesteś jedynym właścicielem lokalu lub domu, a rodzice występują jako gwaranci kredytu. W drugim wariancie kupujesz nieruchomość wspólnie z rodzicami, którzy również zamieszkują razem z Tobą.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych ustaleń oraz potrzeb mieszkaniowych Twoich i rodziców. W obu przypadkach zaletą jest możliwość sfinansowania zakupu dzięki wykorzystaniu zdolności kredytowej rodziców.
Ryzyka związane z Kredytem Hipotecznym Rodziców
Kredyt Hipoteczny na Rodziców daje szansę na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Jednak każda tego typu decyzja finansowa niesie ze sobą również pewne zagrożenia, o których trzeba pamiętać.
Podstawowe ryzyka to między innymi:
- Pogorszenie się sytuacji finansowej rodziców, które może utrudnić spłatę rat kredytu
- Nagłe zdarzenia losowe po stronie głównych kredytobiorców (np. utrata pracy, wypadek)
- Śmierć rodziców przed spłatą zobowiązania
Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o wzięciu kredytu warto dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. To ważna decyzja dla Ciebie, ale przede wszystkim to duże zobowiązanie Twoich rodziców.
Podsumowanie
Decyzja o zaciągnięciu Kredytu Hipotecznego na Rodziców to duży krok i zobowiązanie finansowe. Jednak może być to jedyna opcja, by kupić pierwsze własne mieszkanie lub dom, jeśli sam nie posiadasz wystarczającej zdolności kredytowej. W artykule starałem się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z takim kredytem.
Przede wszystkim dowiedziałeś się, kto może być głównym kredytobiorcą z ramienia rodziców – zarówno pracujący, jak i emeryci oraz renciści. Omówiliśmy wymagane dokumenty, zasady wyliczania łącznej zdolności kredytowej oraz dostępne opcje wykorzystania Kredytu Hipotecznego na Dom Rodziców.
Mam nadzieję, że informacje te pozwolą Ci podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję dotyczącą zaciągnięcia kredytu hipotecznego z udziałem Twoich rodziców. Zdaję sobie sprawę, że to trudny krok, dlatego przedstawiłem również potencjalne ryzyka.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, zachęcam do kontaktu ze mną. Postaram się pomóc w podjęciu najlepszej decyzji odnośnie finansowania zakupu upragnionego mieszkania lub domu z rodzicami.