Umowy

Koszty notariusza przy zakupie mieszkania - opłaty, koszt, akt notarialny

Autor Agnieszka Lipek
Agnieszka Lipek26 stycznia 20245 min
Koszty notariusza przy zakupie mieszkania - opłaty, koszt, akt notarialny

Koszty notariusza przy zakupie mieszkania to jeden z istotnych składników całkowitego wydatku związanego z nabyciem nieruchomości. Warto zapoznać się z opłatami notarialnymi, aby wiedzieć czego się spodziewać i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym poradniku wyjaśnimy z czego składają się koszty notariusza, jak są one naliczane oraz jak je zminimalizować bez uszczerbku dla formalnej poprawności aktu notarialnego.

Kluczowe wnioski:
 • Koszty notariusza to głównie taksa notarialna, opłata sądowa oraz VAT.
 • Ich wysokość zależy od wartości transakcji oraz rodzaju czynności notarialnej.
 • Można zaoszczędzić wybierając tańszego notariusza poza centrum miasta.
 • Warto sprawdzić, czy nie przysługują nam zwolnienia z opłaty sądowej lub PCC.
 • Łączny koszt usługi notariusza to zwykle 0,5-2% wartości nieruchomości.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia opłat notarialnych. Ich wysokość zależy od kilku czynników.

Przede wszystkim podstawą naliczania jest wartość transakcji, czyli kwota, za jaką nabywamy lokal od firmy deweloperskiej. Im wyższa cena mieszkania, tym wyższe koszty notarialne.

Drugim ważnym elementem jest rodzaj czynności notarialnej objętej aktem. Przy zakupie mieszkania od dewelopera będzie to zazwyczaj umowa deweloperska lub akt notarialny umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Taksa notarialna od umowy deweloperskiej

W przypadku podpisania umowy deweloperskiej przed rozpoczęciem budowy, taksa notarialna wyniesie 0,4% wartości inwestycji. Dopiero po oddaniu mieszkania do użytku i podpisaniu aktu notarialnego przeniesienia własności nieruchomości będziemy musieli zapłacić pełną stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszącą 2% wartości transakcji.

Taksa notarialna od umowy sprzedaży

Jeśli deweloper proponuje od razu zawarcie notarialnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, wówczas taksa notarialna wyniesie pełne 2% wartości mieszkania. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy budynek został już wybudowany, czy dopiero ruszą prace budowlane.

Wysokość taksy notarialnej za nabycie lokalu na rynku wtórnym

Inaczej wygląda sytuacja przy zakupie używanego mieszkania od poprzedniego właściciela. Wówczas opłata za czynności notariusza nie jest zależna od wartości nieruchomości, lecz od powierzchni lokalu. I tak:

 • dla mieszkania do 60 m2 taksa notarialna wynosi 100 zł,
 • dla lokalu o powierzchni 60-100 m2 opłata ta wzrasta do 150 zł,
 • a dla mieszkania powyżej 100 m2 taksa notarialna sięga 200 zł.

Niezależnie od metrażu, zawsze musimy dopłacić należny podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji wykazanej w akcie notarialnym.

Czytaj więcej: Najlepsze Wzory Umowy Sprzedaży Działki i Umowy Przedwstępnej - Porady i Przykłady

Opłaty dodatkowe związane z aktem notarialnym

Oprócz taksy notarialnej oraz PCC, w rachunku od notariusza znajdą się również inne pozycje. Są to między innymi:

Opłaty za wypisy z aktu notarialnego dla stron transakcji

Z reguły notariusz przygotowuje po jednym wypisie dla kupującego i sprzedającego. Koszt każdego z nich to dodatkowe 20-30 zł do zapłaty.

Kolejna pozycja to opłata sądowa, która wynosi 5 zł za każdy egzemplarz aktu notarialnego znajdujący się w teczce notariusza. Jeśli w sprawie powstaje jeden akt notarialny, opłata ta wyniesie zatem 5 zł. Natomiast przy skomplikowanych transakcjach z udziałem np. kredytu hipotecznego, koszt ten może ulec zwielokrotnieniu.

Ile wynosi wynagrodzenie notariusza przy zakupie domu

Koszty notariusza przy zakupie mieszkania - opłaty, koszt, akt notarialny

Inaczej niż na rynku mieszkaniowym prezentują się opłaty notarialne przy transakcjach domami jednorodzinnymi. W tym wypadku, podobnie jak na rynku wtórnym mieszkań, decydującym czynnikiem nie jest wartość nieruchomości, lecz jej powierzchnia.

Powierzchnia domu Wynagrodzenie notariusza
do 100 m2 100 zł
100-200 m2 150 zł
powyżej 200 m2 200 zł

Podobnie jak przy mieszkaniach, trzeba doliczyć PCC w wysokości 2% ceny transakcyjnej oraz opłaty za wypisy i koszt opłaty sądowej.

Koszt opłaty sądowej od czynności notarialnych

Opłata sądowa od czynności notarialnych jest pobierana w wysokości 5 zł od każdego egzemplarza aktu notarialnego znajdującego się w prowadzonej przez notariusza teczce akt. Przy standardowych umowach sprzedaży nieruchomości powstaje zazwyczaj jeden akt notarialny.

Jeśli jednak w akcie notarialnym zawarte są elementy innych czynności, na przykład ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu bankowego, wówczas liczba egzemplarzy wzrasta. Tym samym rośnie też łączna opłata sądowa płacona notariuszowi.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy transakcji mieszkaniowej

Podatek PCC przy zakupie mieszkania lub domu jednorodzinnego jest płacony w stałej wysokości 2% wartości nieruchomości zawartej w akcie notarialnym. Wartość tę ustala się na podstawie średniej ceny rynkowej dla danej lokalizacji i typu nieruchomości.

Podstawą opodatkowania nie musi być pełna kwota transakcji. Jeśli bowiem w akcie notarialnym zostanie zawarte oświadczenie o spłacie części ceny przed zawarciem umowy (np. zaliczka, zadatek), wówczas PCC od tej wpłaconej już kwoty nie będzie pobierany.

Podsumowanie

Koszty notariusza to istotny element całkowitych wydatków ponoszonych przy zakupie mieszkania czy domu. Ich wysokość zależy od kilku podstawowych czynników, które warto poznać, by lepiej oszacować budżet transakcji. Są to przede wszystkim rodzaj rynku nieruchomości, metraż i wartość, a także dodatkowe opłaty związane z aktem notarialnym.

Przy zakupie mieszkania od dewelopera kluczowe znaczenie ma wartość transakcji i rodzaj umowy zawieranej z firmą budowlaną. Natomiast na rynku wtórnym i przy kupnie domów jednorodzinnych taksa notarialna zależy od powierzchni nieruchomości. Do tego zawsze doliczamy 2% podatku PCC oraz koszty wypisów, opłaty sądowej i VAT.

Łącznie, realne koszty notariusza przy zakupie mieszkania czy domu wahają się zwykle w przedziale od 0,5 do 2% wartości nieruchomości. Istnieje jednak kilka sposobów na ich optymalizację bez negatywnego wpływu na przebieg transakcji.

Zapoznanie się z poszczególnymi elementami składającymi się na rachunek od notariusza, pozwoli trafniej oszacować całkowity koszt zakupu upragnionej nieruchomości. Pomoże to też uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych tuż przed sfinalizowaniem transakcji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Mieszkanie w kredycie po rozwodzie: Jak podzielić mieszkanie z kredytem po rozwodzie
 4. Jak usunąć konto w mBanku | Rozwiązanie umowy i zamknięcie rachunku online
 5. Zamknięcie konta w Millenium - Jak usunąć konto
Autor Agnieszka Lipek
Agnieszka Lipek

Będąc audytorem finansowym specjalizuję się w analizie sprawozdań i wyników przedsiębiorstw. Na blogu wyjaśniam m.in takie zagadnienia jak amortyzacja środków trwałych, wycena aktywów czy identyfikacja obszarów generujących zysk lub stratę w organizacji. To pomaga lepiej zrozumieć finanse firmy.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły