Finanse osobiste

Ubezpieczenie osobowe - co obejmuje i ile kosztuje?

Autor Aneta Lach
Aneta Lach23.01.20243 min.
Ubezpieczenie osobowe - co obejmuje i ile kosztuje?

Ubezpieczenie osobowe to jedna z ważniejszych kwestii, o jakich trzeba pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Co obejmuje ta forma ubezpieczenia i czym cechuje się ubezpieczenie osobowe? Jak wybrać odpowiednią polisę i ile kosztuje takie ubezpieczenie?

Czym jest ubezpieczenie osobowe?

Ubezpieczenie osobowe to rodzaj zabezpieczenia danej osoby- jej życia i zdrowia. Wśród ubezpieczeń osobowych wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje- ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. W pierwszym przypadku mamy na myśli wszelkie sytuacje, które dotyczą ryzyka śmierci osoby ubezpieczonej. W drugim przypadku mówimy o sytuacjach, w których dochodzi do uszkodzeń ciała, rozstroju zdrowia czy śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Powyższe dwa rodzaje ubezpieczeń osobowych to bardzo szerokie pojęcia, a wśród nim można wyróżnić inne typy ubezpieczeń. Mówiąc jednak najogólniej, ubezpieczenia osobowe to wszelkie polisy, których przedmiotem ochrony jest człowiek, jego zdrowie i życie.

Ubezpieczenie osobowe wyróżnia m.in. charakter wypłacanych świadczeń- nie są one odszkodowaniami, a świadczeniami. Poza tym, charakterystyczne jest również to, że czas trwania ochrony ubezpieczeniowej trwa zwykle dłużej niż rok, a suma ubezpieczenia jest ustalana przez strony umowy ubezpieczeniowej. Te cechy odróżniają ubezpieczenia osobowe od ubezpieczeń majątkowych.

Ubezpieczenie NNW- Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Wypadki zdarzają się wszędzie i mogą zdarzyć się każdemu. To dlatego ochrona przed ich skutkami jest tak ważna. Ubezpieczenie NNW obejmuje pomoc medyczną, wsparcie finansowe, gdy wydarzy się wypadek. Dotyczy to zarówno osoby ubezpieczonej, jak i jej bliskich. Ubezpieczenie obejmuje sytuacje, w których dochodzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku, śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku. Zakres polisy NNW można poszerzyć np. o koszty leczenia, nabycia przedmiotów ortopedycznych czy koszty rehabilitacji. Warto wiedzieć, że NNW ni obejmuje strat materialnych związanych z nieszczęśliwym wypadkiem, czystych strat finansowych ani zadośćuczynienia za odniesiony ból i cierpienie fizyczne i moralne.

Ubezpieczenia osobowe- na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniej polisy powinien być przemyślany. Należy przede wszystkim, dokładnie przeczytać zapisy w umowie ubezpieczenia, czyli w OWU. Tam znajdują się wszelkie informacje dotyczące limitów świadczeń czy wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Poza tym, należy sprawdzić, czy istnieje możliwość modyfikacji zakresu ochrony. Bardzo ważne jest, by dowiedzieć się, jakie są skutki ewentualnego niezapłacenia składki. W końcu polisa może trwać 20 czy 30 lat. To bardzo długi czas, w którym może się stać właściwie wszystko. Najistotniejszą kwestią przy wyborze polisy jest suma ubezpieczenia. Ma ona wpływ na wysokość opłacanej składki, ale też na kwotę, która może zostać wypłacona w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Wiele zakładów ubezpieczeń wprowadza także limity świadczeń, co również ma spore znaczenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie osobowe?

Na to pytanie bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wysokość składek jest zależna od wielu czynników, m.in. od wieku, sumy ubezpieczenia czy stanu zdrowia. Ogólnie, znacznie korzystniej jest ubezpieczać się w młodości, bo wówczas wysokość miesięcznej składki jest najniższa. Aby oszacować wysokość składki, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego, dostępnego na stronie tuz.pl.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
  2. Doradca kredytowy - koszt i prowizja
  3. Mieszkanie w kredycie po rozwodzie: Jak podzielić mieszkanie z kredytem po rozwodzie
  4. Jak usunąć konto w mBanku | Rozwiązanie umowy i zamknięcie rachunku online
  5. Zamknięcie konta w Millenium - Jak usunąć konto
Autor Aneta Lach
Aneta Lach

Jako finansistka z 10-letnim doświadczeniem zawodowym piszę o produktach bankowych - rachunkach, lokatach, kredytach i ubezpieczeniach. Porównuję oferty różnych instytucji finansowych uwzględniając oprocentowanie, opłaty i zysk netto. Doradzam jak mądrze lokować nadwyżki i zadłużać się z głową.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły