Fundusze

Ile jednostek funduszu własności pracowniczej PKP przysługuje pracownikom w zależności od stażu pracy?

Aneta Lach9 października 20243 min
Ile jednostek funduszu własności pracowniczej PKP przysługuje pracownikom w zależności od stażu pracy?

Fundusz Własności Pracowniczej PKP (FWP PKP SFIO) to specjalistyczny fundusz inwestycyjny stworzony dla pracowników PKP. Powstał na podstawie ustawy o komercjalizacji PKP. Od marca 2021 roku zarządzany jest przez PKO TFI S.A. Fundusz umożliwia pracownikom udział w prywatyzacji przedsiębiorstwa poprzez system jednostek uczestnictwa. Liczba przyznanych jednostek zależy od stażu pracy w PKP.

Najważniejsze informacje:
  • Fundusz powstał w ramach procesu prywatyzacji PKP
  • Jednostki przyznawane są według stażu pracy (maksymalnie 14 jednostek za 25+ lat)
  • Zarządzaniem zajmuje się PKO TFI S.A.
  • Uczestnicy mogą sprzedawać swoje udziały
  • Fundusz inwestuje środki ze sprzedaży majątku PKP

Wprowadzenie

Fundusz Własności Pracowniczej PKP powstał jako specjalistyczny fundusz inwestycyjny dla pracowników kolei. Jego głównym celem jest umożliwienie załodze uczestnictwa w prywatyzacji przedsiębiorstwa. Od marca 2021 roku zarządzaniem funduszu zajmuje się PKO TFI S.A., działając na mocy ustawy o komercjalizacji PKP.

Liczba jednostek a staż pracy

Liczba jednostek funduszu własności pracowniczej PKP jest ściśle powiązana ze stażem pracy. Przydziały jednostek fundusz własności pracowniczej PKP zostały ustalone według prostych zasad. Pracownicy z ponad 25-letnim doświadczeniem otrzymali maksymalną pulę 14 jednostek. Dla osób ze stażem między 10 a 25 lat liczba jednostek przypadająca na pracownika PKP jest proporcjonalna do przepracowanego okresu.

Uprawnienia do jednostek fundusz własności pracowniczej PKP są przyznawane automatycznie po potwierdzeniu chęci uczestnictwa w programie.

Możliwości uczestników funduszu

Ile jednostek w funduszu własności pracowniczej PKP posiada dany pracownik? Każdy uczestnik ma możliwość sprawdzenia aktualnej wartości swoich udziałów. System pozwala na samodzielne zarządzanie jednostkami, włączając w to możliwość ich sprzedaży.

Podsumowanie

Fundusz własności pracowniczej PKP ile jednostek przysługuje zależy przede wszystkim od stażu pracy. Maksymalna pula to 14 jednostek dla osób z najdłuższym stażem. Fundusz daje uczestnikom swobodę w zarządzaniu przyznanymi jednostkami oraz stały dostęp do informacji o ich wartości.

Jak przydzielane są jednostki funduszu PKP - co musisz wiedzieć?

Fundusz Własności Pracowniczej PKP wprowadził przejrzysty system przyznawania jednostek. Kluczowym czynnikiem jest długość stażu pracy. Maksymalnie 14 jednostek otrzymują osoby z ponad 25-letnim doświadczeniem.

Pracownicy ze stażem od 10 do 25 lat również uczestniczą w programie. Ich przydział jest proporcjonalny do przepracowanego okresu. Każdy uczestnik może sprawdzać wartość swoich jednostek i nimi zarządzać.

System działa pod nadzorem PKO TFI S.A. od marca 2021 roku. Zapewnia to profesjonalne zarządzanie środkami i bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału pracowniczego.

Źródło:

[1]

https://www.pkp.pl/pl/serwis-korporacyjny/fundusz-wlasnosci-pracowniczej

[2]

https://raportkolejowy.pl/fundusz-wlasnosci-pracowniczej-pkp-co-nalezy-wiedziec/

[3]

https://infokolej.pl/printview.php?start=15&t=3036

[4]

https://notowania.pb.pl/instrument/KAH06/fundusz-wlasnosci-pracowniczej-pkp-specjalistyczny-fundusz-inwestycyjny-otwarty

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skontaktuj się z infolinią Rapida - Wszystkie informacje dotyczące kontaktu Rapida
  2. Czy fundusze inwestycyjne są opłacalne? Kluczowe informacje i wyniki
  3. Jak sprawdzić do jakiego funduszu zdrowia należę i zlokalizować najbliższy oddział NFZ
  4. Sytuacja na Ukrainie dzisiaj - Najnowsze informacje i aktualności
  5. Kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
Autor Aneta Lach
Aneta Lach

Jako finansistka z 10-letnim doświadczeniem zawodowym piszę o produktach bankowych - rachunkach, lokatach, kredytach i ubezpieczeniach. Porównuję oferty różnych instytucji finansowych uwzględniając oprocentowanie, opłaty i zysk netto. Doradzam jak mądrze lokować nadwyżki i zadłużać się z głową.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły