Kredyty

Kredyt na budowę domu – co warto wiedzieć, zanim złożysz wniosek? Przeczytaj nasz poradnik!

Autor Aneta Lach
Aneta Lach1 lipca 20243 min
Kredyt na budowę domu – co warto wiedzieć, zanim złożysz wniosek? Przeczytaj nasz poradnik!

Nie musisz odkładać marzeń o własnym domu na później. Kredyt na budowę domu to sprawdzony sposób na finansowanie tej inwestycji. Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci uniknąć błędów jeszcze zanim złożysz wniosek.

Najważniejsze informacje o kredycie na budowę domu

Pod względem oferowanych warunków kredyt na budowę domu nie różni się od innych kredytów mieszkaniowych. Masz więc możliwość kształtowania rodzaju rat czy okresu spłaty na podobnych zasadach, co kredytobiorcy spłacający kredyt hipoteczny na zakup już istniejącej nieruchomości. Tak samo będzie kształtować się również oprocentowanie.

Co wobec tego wyróżnia ten produkt? Przede wszystkim sposób wypłaty środków: będą przelewane w transzach uzależnionych od ukończenia kolejnych etapów budowy wyszczególnionych w planie i harmonogramie. Błędy popełnione podczas ich sporządzania mogą więc nawet uniemożliwić finalizację inwestycji. Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu na budowę domu, zacznij od sprawdzonej wiedzy dostępnej na Blogu Kredytowym.

Warunki uzyskania kredytu na dom: zdolność kredytowa

Jednym z podstawowych aspektów, o które musisz zatroszczyć się jeszcze przed złożeniem wniosku, jest zdolność kredytowa, czyli kwota, jaką bank będzie w stanie pożyczyć Ci na określonych warunkach.

Co będzie brane pod uwagę?

Dochody: regularne i stabilne dochody są podstawą oceny zdolności kredytowej. Banki analizują zarówno wysokość dochodów, jak i ich źródło, preferując stałe umowy o pracę nad niestabilnymi formami zatrudnienia.

Wydatki: banki biorą pod uwagę miesięczne wydatki kredytobiorcy, w tym koszty utrzymania, rachunki, opłaty stałe oraz inne zobowiązania finansowe. Musisz mieć kontrolę nad swoimi wydatkami i unikać nadmiernego zadłużenia.

Historia kredytowa jest istotnym elementem oceny zdolności kredytowej. Banki sprawdzają historię spłaty wcześniejszych kredytów, kart kredytowych i innych zobowiązań finansowych. Pozytywna historia kredytowa zwiększa szanse na uzyskanie kredytu.

Zobowiązania finansowe: istniejące zobowiązania, takie jak kredyty czy pożyczki obniżają zdolność kredytową. Pozbądź się zbędnych kart kredytowych i limitów w koncie, aby zwiększyć zdolność!

Pamiętaj, że musisz spełnić również inne warunki banku dotyczące np. stażu zatrudnienia czy prowadzenia działalności gospodarczej. Często to właśnie z tego powodu kredyt na budowę domu dla młodych jest tak trudny do uzyskania. W praktyce dochody młodego kredytobiorcy mogą w takich sytuacjach po prostu nie być brane pod uwagę.

Wkład własny a kredyt na budowę domu

Wkład własny to część wartości inwestycji, którą jako kredytobiorca musisz sfinansować z własnych środków przed otrzymaniem kredytu. Banki wymagają wkładu własnego, aby zmniejszyć ryzyko kredytowe. Zazwyczaj wymagają wkładu własnego na poziomie od 10% do 20% wartości całej inwestycji. Oczywiście jeśli zamierzasz kupić już istniejące mieszkanie czy dom, wkład własny należy przelać bezpośrednio na konto sprzedawcy.

W przypadku kredytu na budowę domu wartość działki, na której ma być wybudowany dom, może być zaliczona do wkładu własnego. Zdecydowanie trudniej o otrzymanie kredytu na budowę domu i zakup działki. W charakterze wkładu własnego można również zakwalifikować inne koszty, które poniesiesz w związku z inwestycją do złożenia wniosku, na przykład wydatki związane z przygotowaniem planu budowy czy zakupem materiałów budowlanych. Musisz je jednak w odpowiedni sposób udokumentować.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
  2. Doradca kredytowy - koszt i prowizja
  3. Mieszkanie w kredycie po rozwodzie: Jak podzielić mieszkanie z kredytem po rozwodzie
  4. Jak usunąć konto w mBanku | Rozwiązanie umowy i zamknięcie rachunku online
  5. Zamknięcie konta w Millenium - Jak usunąć konto
Autor Aneta Lach
Aneta Lach

Jako finansistka z 10-letnim doświadczeniem zawodowym piszę o produktach bankowych - rachunkach, lokatach, kredytach i ubezpieczeniach. Porównuję oferty różnych instytucji finansowych uwzględniając oprocentowanie, opłaty i zysk netto. Doradzam jak mądrze lokować nadwyżki i zadłużać się z głową.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły