Umowy

Jakie Są Koszty przy Zakupie Mieszkania: Opłaty Notarialne, Taksa, Notariusz i inne Opłaty przy Kupnie Domu

Autor Szymon Zajączkowski
Szymon Zajączkowski24.11.20235 min.
Jakie Są Koszty przy Zakupie Mieszkania: Opłaty Notarialne, Taksa, Notariusz i inne Opłaty przy Kupnie Domu

Jakie Są Koszty przy Zakupie Mieszkania to jedno z kluczowych pytań, na które powinniśmy znać odpowiedź, zanim zdecydujemy się na tak poważny krok jak zakup nieruchomości. Oprócz ceny samego mieszkania, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami - przede wszystkim notarialnymi i skarbowymi. W niniejszym artykule wyjaśnimy, z jakimi konkretnie kosztami trzeba się liczyć, kupując mieszkanie lub dom oraz ile mniej więcej wynoszą poszczególne opłaty. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zaplanować swój budżet.

Kluczowe wnioski:

 • Opłaty notarialne to 2-3% wartości nieruchomości plus VAT
 • Taksa notarialna za nabycie mieszkania to około 0,4% jego wartości
 • Koszt notariusza przy standardowej transakcji to 500-1500 zł
 • Inne typowe opłaty to m.in. opłaty sądowe i skarbowe
 • Łącznie na dodatkowe koszty trzeba przeznaczyć ok. 10% ceny mieszkania

Jakie są opłaty notarialne przy kupnie mieszkania

Opłaty notarialne to jeden z podstawowych kosztów, z jakimi musimy się liczyć, kupując mieszkanie. Wynagrodzenie notariusza zwykle kształtuje się na poziomie 2-5% wartości nieruchomości plus podatek VAT (23%). Tak więc przy mieszkaniu wartym np. 300 000 zł, notarialne będą nas kosztować ok. 9 000 - 15 000 zł.

Składa się na nie przede wszystkim taksa notarialna uzależniona od wartości transakcji. Przy umowie kupna-sprzedaży mieszkania taksa notarialna wynosi zazwyczaj ok. 0,4% wartości nieruchomości.

Dodatkowe opłaty notarialne

Oprócz taksy notarialnej, w ramach opłaty notarialnej pobierane jest też wynagrodzenie za ogół czynności notariusza. Teoretycznie notariusz powinien dokładnie wyszczególnić, za co pobiera poszczególne opłaty składające się na łączną opłatę notarialną.

W praktyce często podawana jest tylko łączna kwota do zapłaty. Przeciętnie opłaty notarialne przy standardowej transakcji kupna mieszkania z udziałem kredytu bankowego wynoszą 1500-2000 zł.

Jaka jest taksa notarialna za nabycie nieruchomości

Taksa notarialna stanowi zasadniczą część opłat notarialnych pobieranych przez notariusza. Nowy cennik taks notarialnych zaczął obowiązywać 1 lipca 2022 roku na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Przy umowie sprzedaży mieszkania taksa notarialna wynosi obecnie 0,4% wartości transakcji. Oznacza to, że przy mieszkaniu wartym np. 300 000 zł do budżetu państwa trafi 1200 zł tytułem taksy notarialnej za jego nabycie.

Wartość mieszkania 300 000 zł
Taksa notarialna (0,4%) 1 200 zł

Jest to opłata obligatoryjna, niepodlegająca negocjacji. Taksa notarialna odprowadzana jest przez notariusza do budżetu państwa.

Czytaj więcej: Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt

Ile kosztuje notariusz przy transakcji kupna domu

Ile kosztuje notariusz przy transakcji zakupu domu? Rzeczywisty koszt usługi notarialnej może się nieco różnić w zależności od regionu oraz indywidualnej polityki cenowej konkretnego notariusza.

Jednak zazwyczaj przy umowie sprzedaży domu koszt notariusza kształtuje się na poziomie 500-2500 zł plus 23% VAT. Tak więc łącznie za czynności notarialne możemy zapłacić od ok. 600 do 3000 zł.

Przeciętny koszt notariusza przy transakcji zakupu domu to 1500-2500 zł brutto.

Kwota ta pokrywa nie tylko taksę notarialną, ale też wynagrodzenie za ogół czynności dokonanych przez notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego.

Jakie są inne opłaty związane z nabyciem lokalu

Jakie Są Koszty przy Zakupie Mieszkania: Opłaty Notarialne, Taksa, Notariusz i inne Opłaty przy Kupnie Domu

Oprócz kosztów notarialnych i taksy notarialnej, kupując mieszkanie, musimy również uiścić szereg innych opłat urzędowych.

Są to między innymi:

 • opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych (2% wartości transakcji),
 • koszty sądowe za wpis do księgi wieczystej (250 zł),
 • ewentualne opłaty za pośrednictwo biura nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego.

Łączna wartość tych opłat związanych z kupnem lokalu wynosi najczęściej około 3-5% jego ceny.

Dodatkowe koszty przy podpisaniu aktu notarialnego

Kupując mieszkanie, prócz standardowych opłat notarialnych i skarbowych, możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami, na przykład gdy:

 • Potrzebny jest odpis z aktu notarialnego - koszt ok. 100 zł
 • Akt notarialny jest bardziej skomplikowany i rozbudowany niż standardowy - może wiązać się z wyższą opłatą
 • Potrzebny jest dodatkowy czas pracy notariusza na wyjaśnienie wątpliwości, zebranie dokumentów itp. - również zwiększone koszty

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy skomplikowanych transakcjach lub gdy kilka osób kupuje mieszkanie razem.

Opłaty skarbowe przy zakupie mieszkania od dewelopera

Nabywając mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera, oprócz standardowych kosztów takich jak opłata notarialna, sądowa czy za pośrednictwo, musimy uiścić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy deweloperskiej lub przedwstępnej umowy sprzedaży.

Jest to opłata skarbowa na rzecz gminy, w której położona jest nieruchomość. Przy mieszkaniu np. za 500 000 zł, podatek ten wyniesie 10 000 zł.

Warto o tym pamiętać planując budżet na zakup mieszkania od firmy budującej daną inwestycję.

Podsumowanie

Kupno mieszkania lub domu to duży wydatek, dlatego warto zawczasu dowiedzieć się o wszystkich kosztach związanych z zakupem nieruchomości. Poza ceną samego lokum, trzeba się liczyć z szeregiem opłat dodatkowych.

Opłaty notarialne to kwota dla notariusza za sporządzenie aktu notarialnego i inne czynności. Składa się na nie taksa notarialna uzależniona od wartości transakcji (np. 0,4%) oraz wynagrodzenie notariusza (zazwyczaj 500-2500 zł + VAT).

Do tego dochodzą m.in. 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowe za wpis do księgi wieczystej i ewentualne wynagrodzenie dla pośrednika. Łącznie dodatkowe opłaty to ok. 10% wartości mieszkania.

Dlatego, szacując budżet na zakup, trzeba pamiętać nie tylko o cenie metrażu, ale też wspomnianych kosztach, by finansowo dobrze przygotować się do tak dużej transakcji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.40 Liczba głosów: 5

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Przelew na numer karty: szybki sposób na transfer środków
 4. Dotacje do domów pasywnych - Dofinansowanie na budowę energooszczędnego domu
 5. Odrzucenie spadku u notariusza - Zrzeczenie się spadku i dokumenty
Autor Szymon Zajączkowski
Szymon Zajączkowski

Jako trader i inwestor giełdowy dzielę się praktyczną wiedzą jak pomnażać kapitał lokując go w akcje i obligacje skarbowe. Omawiam strategie inwestycyjne, zasady dywersyfikacji portfela i zarządzania ryzykiem. Pokazuję jak osiągać zyski wyższe niż na lokatach bankowych przy akceptowalnym poziomie ryzyka.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły