Kredyty

Koszt Wykończenia Mieszkania Deweloperskiego: Ceny za Metr, Robociznę i Przykładowe Koszty dla 40m2 i 50m2

Autor Aneta Lach
Aneta Lach24.11.20236 min.
Koszt Wykończenia Mieszkania Deweloperskiego: Ceny za Metr, Robociznę i Przykładowe Koszty dla 40m2 i 50m2

Mieszkanie deweloperskie koszt wykończenia to jedno z kluczowych zagadnień, z którymi muszą zmierzyć się osoby kupujące mieszkanie od dewelopera. Wiele osób zastanawia się, ile kosztować będzie wykończenie takiego lokalu, aby był gotowy do zamieszkania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej średnim cenom wykończenia za metr kwadratowy, kosztom robocizny oraz przykładowym kwotom dla mieszkań 40 i 50-metrowych. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę, szacując budżet oraz jak działają ekipy wykończeniowe.

Kluczowe wnioski:
 • Koszt wykończenia 1 m2 mieszkania to średnio 500-800 zł.
 • Dużą część stanowi robocizna ekipy wykończeniowej - ok. 40-60% budżetu.
 • 40-metrowe mieszkanie to koszt ok. 25 000 - 35 000 zł wykończenia.
 • Im większe mieszkanie, tym koszt 1 m2 jest trochę mniejszy.
 • Wybierając ekipę, sprawdź opinie i portfolio oraz dogadujcie szczegóły.

Jakie są średnie ceny wykończenia mieszkania deweloperskiego za metr kwadratowy?

Koszt wykończenia 1 m2 mieszkania deweloperskiego jest dość zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Niemniej jednak, można przyjąć, że średnie ceny za wykończenie 1 metra kwadratowego wahają się od 500 do 800 zł. Oczywiście są to uśrednione kwoty i w praktyce mogą być zarówno wyższe, jak i niższe.

Co wpływa na koszt wykończenia metra kwadratowego? Przede wszystkim rodzaj i standard materiałów. Im droższe i bardziej ekskluzywne materiały wykończeniowe, tym koszt metra będzie wyższy. Do tego dochodzi pracochłonność prac - wykończenie luksusowej łazienki z płytkami, kabiną prysznicową i obszernym oczkiem wodnym będzie znacznie droższe niż prosty standard.

Czynniki wpływające na cenę wykończenia mieszkania

Oprócz standardu materiałów i pracochłonności, na koszt wykończenia metra kwadratowego mieszkania wpływa też:

 • wielkość mieszkania - im większe, tym koszt 1 m2 jest zazwyczaj nieco mniejszy
 • rozkład pomieszczeń i kształt mieszkania
 • liczba pokoi, łazienek, balkonów
 • dostępność i cena usług w danym regionie

W dużych miastach ze względu na większą konkurencję ceny bywają nieco niższe niż na prowincji. Jednak przy planowaniu budżetu na wykończenie lepiej założyć górną widełkę, czyli ok. 800 zł za metr.

Ile kosztuje robocizna przy wykończeniu mieszkania deweloperskiego?

Bardzo istotną częścią kosztów wykończenia mieszkania kupionego od dewelopera w stanie deweloperskim jest robocizna ekipy wykończeniowej. To właśnie ona odpowiada za większość prac związanych z doprowadzeniem lokalu do stanu użytkowania.

Robocizna może stanowić od 40 do nawet 60% całego budżetu na wykończenie mieszkania. Średnio jest to około 50% kosztów. Reszta kwoty to najczęściej koszty materiałów wykończeniowych takich jak: płytki, drzwi, armatura łazienkowa, panele podłogowe czy farby.

W skład robocizny wlicza się m.in. takie prace jak:

 • murowanie ścianek działowych
 • układanie płytek i paneli podłogowych
 • montaż drzwi
 • wykonanie instalacji wodno-sanitarnych i elektrycznych
 • montaż armatury łazienkowej i oświetlenia
 • gładzie, malowanie ścian i sufitów

Sama robocizna wykończenie 50-60 metrowego mieszkania może kosztować od 20 000 do nawet 30 000 złotych. Dlatego warto zakładać ten koszt na samym początku planowania budżetu.

Czytaj więcej: Odkryj nieograniczone możliwości dzięki Centrala - Nowoczesne rozwiązania dla Twojego biznesu

Przykładowy koszt wykończenia 40-metrowego mieszkania deweloperskiego

Metraż mieszkania 40 m2
Koszt wykończenia 1 m2 600 zł
Łączny koszt wykończenia 24 000 zł

Bazując na średnich rynkowych cenach, koszt wykończenia 40-metrowego mieszkania deweloperskiego wyniesie około 24 000 - 30 000 zł. Przy czym:

 • robocizna ekipy to koszt ok. 12 000 - 15 000 zł
 • materiały wykończeniowe to ok. 12 000 - 15 000 zł

Można więc założyć, że przy standardowym wykończeniu, 40-metrowe mieszkanie wymaga budżetu rzędu 25 000 - 35 000 zł na doprowadzenie go do stanu nadającego się do zamieszkania.

Przykładowe koszty wykończenia 50-metrowego mieszkania deweloperskiego

Koszt Wykończenia Mieszkania Deweloperskiego: Ceny za Metr, Robociznę i Przykładowe Koszty dla 40m2 i 50m2

Podobnie jak w przypadku 40 metrów, także przy większym metrażu bazą do wyliczeń jest średnia cena wykończenia 1 m2:

Metraż mieszkania 50 m2
Koszt wykończenia 1 m2 550 zł
Łączny koszt wykończenia 27 500 zł

W tym przypadku koszt jednego metra kwadratowego jest nieco mniejszy niż w mniejszym 40-metrowym mieszkaniu, bo wynosi ok. 550 zł. W efekcie, koszt wykończenia 50 m2 to średnio 27 500 - 33 000 zł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekipy wykończeniowe mieszkań?

Wybór odpowiedniej ekipy remontowo-wykończeniowej ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego projektu wykończenia mieszkania i kosztów. Co warto wziąć pod uwagę?

Najlepiej znaleźć sprawdzoną ekipę polecaną z polecenia lub poprzez pozytywne opinie w internecie.

Przede wszystkim należy sprawdzić opinie o danej firmie wykończeniowej. Warto poszukać w internecie po nazwie, znaleźć profile na Facebooku czy forach budowlanych. Tam często można znaleźć opinie od konkretnych klientów na temat jakości, terminowości i kosztów.

Kolejna kwestia, to obejrzenie portfolio zrealizowanych projektów, najlepiej podobnych do naszego mieszkania. Pozwoli to ocenić możliwości i doświadczenie ekipy w takim zakresie prac.

Na samym końcu trzeba dokładnie omówić i zapisać w umowie lub kosztorysie z ekipą szczegóły prac, terminy realizacji poszczególnych etapów oraz kwoty i warunki płatności. Pozwoli to uniknąć nieporozumień w trakcie remontu.

Jak oszczędzić na kosztach wykończenia mieszkania deweloperskiego?

Oszczędzanie na wykończeniu mieszkania deweloperskiego może przynieść pożądane efekty, jeśli zostanie dobrze zaplanowane. Gdzie można próbować ciąć koszty?

 • Negocjuj ceny z ekipą wykończeniową i dostawcami materiałów
 • Stawiaj na tańsze zamienniki drogich materiałów bez utraty jakości
 • Ograniczaj się do niezbędnych prac, bez bajerów
 • Wykonaj część prostych prac samodzielnie

Przy zakupie samych materiałów wykończeniowych warto bazować na tańszych marketach budowlanych i szukać promocji. Negocjowanie upustów przy większych zamówieniach też można próbować. Natomiast promocje przy robociźnie zdarzają się rzadziej.

Na koniec trzeba pamiętać, że czasami najniższa cena oznacza też najniższą jakość oraz szansę na różnego rodzaju problemy. Wszystko więc trzeba dobrze przemyśleć. Powodzenia!

Podsumowanie

Wykończenie mieszkania kupionego od dewelopera w stanie deweloperskim to spory wydatek, który trzeba dobrze zaplanować. Kluczowe są tutaj koszty robocizny ekipy wykończeniowej, która stanowi ok. 40-60% całego budżetu. Resztę pochłaniają materiały.

Średnio na wykończenie 1 m2 mieszkania deweloperskiego trzeba liczyć od 500 do 800 zł w zależności od standardu i metrażu. Im większe mieszkanie, tym cena za metr kwadratowy jest nieco niższa.

Przykładowo, wykończenie 40-metrowego mieszkania kosztuje od 25 000 do 35 000 zł. Natomiast 50-metrowe mieszkanie to wydatek rzędu 27 500 - 33 000 zł. Są to uśrednione szacunki, które pomogą zorientować się w skali kosztów.

Wybierając ekipy wykończeniowe, kluczowe jest sprawdzenie opinii, portfolio i ustalenie wszystkich szczegółów współpracy. Natomiast oszczędzanie na materiałach i negocjowanie z wykonawcami to sposoby na obniżenie całkowitego kosztu wykończenia mieszkania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Przelew na numer karty: szybki sposób na transfer środków
 4. Dotacje do domów pasywnych - Dofinansowanie na budowę energooszczędnego domu
 5. Odrzucenie spadku u notariusza - Zrzeczenie się spadku i dokumenty
Autor Aneta Lach
Aneta Lach

Jako finansistka z 10-letnim doświadczeniem zawodowym piszę o produktach bankowych - rachunkach, lokatach, kredytach i ubezpieczeniach. Porównuję oferty różnych instytucji finansowych uwzględniając oprocentowanie, opłaty i zysk netto. Doradzam jak mądrze lokować nadwyżki i zadłużać się z głową.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły