Rozrywki internetowe przyciągają chętnych niemal w każdym wieku i z każdego miejsca na świecie. Gdy pierwsze z nich dotarły do Polski, wiele bardziej nowoczesnych państw cieszyło się już całą gamą gier, portali filmowych itd. Strony pobierające płatności za swoje usługi naturalnie oferowały przede wszystkim lokalne płatności. Do Europy docierały głównie rozrywki amerykańskie. Portale radziły sobie dobrze i właściwie nie potrzebowały dopasowywania się do Europejskich standardów internetowych. Zamiast tego same je tworzyły.
Europa musiała więc przyjąć pewne rozwiązania, popularne w Ameryce. Ze stron rozrywkowych znamy np. płatności Revolut, czy PayPal. Są one używane do dziś, jednak nigdy nie stały się tak popularne, jak lokalne karty bankowe. Zagraniczne metody płatności wykorzystujemy głównie w sieci. Dlaczego? Od młodych lat mamy już polskie karty i konta w banku. Nowoczesne instytucje to szybki i bezproblemowy dostęp do rozrywek. Kasyno online blik czy do doładowania do gier kupowane w sklepach za gotówkę - oto najprostszy sposób, by cieszyć się ulubioną formą rozrywki online.
Czego szukamy w sieci?
Polscy użytkownicy kochają platformy streamingowe (z Netflixem na czele) i gry online. Największą uwagą cieszą się jednak virale i inne filmiki z mediów społecznościowych. Trudno się dziwić. Trafiamy na nie, przeglądając nowości publikowane przez znajomych, a oglądając jeden, automatycznie dostajemy kolejne, dopasowane do naszego gustu. Co ważne - są one darmowe, więc dostępne bez żadnego problemu.
Innym ważnym aspektem naszego internetowego życia są muzyka i podcasty. Nie wymagają wiele uwagi. Słuchamy ich więc w autobusie, pracy, podczas spaceru, czy codziennych zajęć. Rozrywka przeplata się z pracą i towarzyszy nam właściwie cały czas. Dzięki Internetowi mamy do niej dostęp w dowolnym momencie, bez planowania, jak w przypadku tradycyjnych kin, koncertów, czy nawet wyjścia do salonu gier. Rozrywki offline, nawet te bez rezerwacji wymagają jednak wygospodarowania czasu na dojazd, a większości z nich nie da się przerwać w trakcie i powrócić w dowolnym momencie…
Nowoczesne płatności
Jeśli chodzi o tematykę, czy formę przekazu, współczesny świat daje niemal nieograniczone możliwości wyboru... Od kilku, może kilkunastu lat nie musimy już dopasowywać się do usługodawców, ponieważ ich liczba stale rośnie, a bariery w postaci braku dostępności do metod płatności zanikają.
Chcąc zapłacić za coś w internecie, możemy wciąż korzystać z metod istniejących w sieci już od dawna. Różnica polega na tym, że obecnie zakładanie kont jest znacznie prostsze, a same transakcje stały się wyraźnie tańsze lub zupełnie darmowe zarówno dla lokalnych klientów, jak i tych, z drugiego końca świata.
Internet nie uznaje ograniczeń, a usługodawcy muszą starać się o coraz szersze grono klientów. W przeciwieństwie do czasów z początku ery Internetu obecnie niemal każdy dorosły użytkownik korzysta z więcej niż jednej opcji płatności. Robimy zakupy, korzystając z internetowego konta bankowego. Płacimy za gry z portfeli cyfrowych. Kupujemy doładowania za gotówkę. To oczywiście tylko niektóre z wielu możliwości. Rzecz w tym, że mając tak wielki wybór, nie musimy traktować żadnego konta, jako głównego. Możemy trzymać oszczędności, czy pensję w różnych miejscach.
Jeśli spojrzeć na to ze strony właściciela instytucji finansowej, można łatwo wywnioskować, że by utrzymać się na współczesnym rynku, musi on wychodzić z ofertą do szerszego grona, niż dawniej. Lokalne płatności wciąż mają rację bytu, jednak ich użytkownicy będą też zapewne korzystali z innej, międzynarodowej, więc ich wkład rozłoży się na obu usługodawców. Prawdopodobnie właśnie to było powodem nawiązania współpracy między operatorami płatności.
W Polsce jedną z najbardziej popularnych metod jest Blik. Sprawdzał się on już od lat, jako dodatek do aplikacji bankowych. Ostatnio wprowadził go również Revolut. Międzynarodowy operator nie był szczególnie popularny w Polsce, jednak na świecie akceptuje go wiele firm, dlatego warto było założyć konto, korzystając z zagranicznych rozrywek online. Dodanie płatności Blik może tu wręcz przełomem, jeśli chodzi o polski rynek. Dzięki niej Revolut ma szansę stać się płatnością na co dzień dla wielu polskich klientów.
Czy wciąż lubimy kupować kody?
Zanim płatności internetowe rozwinęły się do współczesnego poziomu, często korzystaliśmy z kodów kupowanych w sklepach (głównie kioskach). Wystarczyło wpisać kod w odpowiednie okienko na stronie, by zmienił się on w wirtualną walutę. Wciąż jest to praktykowane, choć dostawcy kodów skupiają się raczej na najmłodszych odbiorcach (kody do gier kupowane za gotówkę) i na sprzedaży pakietów internetowych, czy doładowań do telefonu. Użytkownicy rozrywek online - szczególnie pełnoletni, dla których założenie konta u operatora nie stanowi problemu - decydują się raczej na wygodniejsze i szybsze metody.
Na czym polega przewaga wybranych płatności?
Jak zostało wspomniane wyżej, chodzi głównie o wygodę. Rozrywka potrafi sprawić, że najgorszy dzień staje się przyjemny. Mimo wszystko nie jest ona niezbędna do życia - nie powinna wymagać wielokrotnej autoryzacji w celu wykonania pojedynczego przelewu. Chyba żaden użytkownik nie chciałby poświęcać długich godzin na zakładanie konta, weryfikację i oczekiwanie na przelew, jak miało to miejsce lata temu. Wybieramy operatorów, którzy pozwalają nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Darmowe przelewy, logowanie jednym kliknięciem i natychmiastowy dostęp do rozrywki, to dokładnie to, czego szukamy! W tym właśnie kierunku rozwijają się płatności, i tego będziemy wymagać od operatorów.