Umowy

Koszt Generalnego Remontu Mieszkania: Ceny za m2, Koszt Remontu 50m2 i 60m2, Remont Mieszkania w Bloku

Autor Agnieszka Lipek
Agnieszka Lipek24 listopada 20236 min
Koszt Generalnego Remontu Mieszkania: Ceny za m2, Koszt Remontu 50m2 i 60m2, Remont Mieszkania w Bloku

Koszt Generalnego Remontu Mieszkania to jedno z kluczowych zagadnień przy planowaniu odświeżenia wnętrza. W artykule przyjrzymy się bliżej, ile średnio kosztuje remont mieszkania za metr kwadratowy, całkowity koszt dla 50 oraz 60 metrów, a także specyfika remontu w bloku. Zdobędziesz cenne wskazówki, jak oszacować budżet takiego przedsięwzięcia i na co zwrócić uwagę. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Koszt remontu 1 m2 mieszkania to średnio 500-800 zł w zależności od zakresu prac.
 • Całkowity koszt odświeżenia 50 m2 to ok. 30-45 tys. zł, a 60 m2 - ok. 35-55 tys. zł.
 • W bloku trzeba uwzględnić dodatkowe koszty np. związane z transportem materiałów.
 • Największe pozycje w budżecie to remonty łazienki i kuchni.
 • Precyzyjny kosztorys pozwoli lepiej zaplanować remont i uniknąć dodatkowych kosztów.

Ile kosztuje generalny remont 50m2 mieszkania

Decydując się na generalny remont mieszkania o powierzchni 50m2, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Szacuje się, że średni koszt takiego remontu to około 30-45 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie widełkowe oszacowanie.

Na ostateczną kwotę wpływ ma wiele czynników, między innymi zakres planowanych prac. Im więcej zmian zamierzasz przeprowadzić, tym koszty będą wyższe. Duże znaczenie odgrywa też standard materiałów budowlanych i wykończeniowych, które wybierzesz.

W przypadku 50-metrowego mieszkania największe pozycje w budżecie stanowią zazwyczaj remont łazienki i kuchni. Są to pomieszczenia wymagające najdroższych materiałów i rozwiązań. Na kolejnych miejscach znajdują się wymiana instalacji, okien, drzwi i posadzek.

Najważniejsze pozycje w kosztorysie

Aby lepiej zaplanować budżet remontu, warto sprawdzić średnie ceny najważniejszych jego elementów. Oto kilka przykładów:

 • Wymiana instalacji elektrycznej – od 2000 do 4000 zł
 • Wymiana okien – od 300 do 1000 zł za 1 m2
 • Układanie podłóg – od 50 do 150 zł za 1 m2

Oczywiście podane widełki cenowe należy traktować orientacyjnie. Rzeczywiste koszty mogą być w Twoim przypadku nieco niższe lub wyższe.

Ile kosztuje kompleksowy remont 60m2 mieszkania

Remont generalny mieszkania o powierzchni 60 m2 będzie z reguły nieco droższy niż dla 50 m2. Szacuje się, że średnio wynosi około 35-55 tys. zł. Tak samo jak dla mniejszego metrażu, istotny wpływ na ostateczny koszt ma zakres prac.

Im więcej zmian planujesz przeprowadzić w mieszkaniu i im wyższy standard materiałów wybierzesz, tym większy powinien być twój budżet. Duże znaczenie ma też to, czy remont obejmie dodatkowo wymianę instalacji i modernizację łazienki z kuchnią.

Kompleksowy remont 60 m2 z pełną wymianą instalacji, nową łazienką i kuchnią może kosztować nawet około 70-80 tys. zł.

Dokładne oszacowanie kosztów wymaga sporządzenia szczegółowego kosztorysu remontu mieszkania. Uwzględni on wszystkie niezbędne prace oraz realne ceny materiałów i usług wykonawców w Twojej okolicy.

Czytaj więcej: Znajdź najbliższe Bankomaty i skorzystaj z darmowych wypłat!

Koszt generalnego remontu mieszkania w bloku

Decydując się na remont mieszkania w bloku, musisz liczyć się z pewnymi utrudnieniami i dodatkowymi kosztami.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń klatki schodowej i wind, trzeba uwzględnić transport materiałów budowlanych i gruzu. To podnosi całkowity koszt remontu nawet o kilka tysięcy złotych.

Materiał / Usługa Koszt
Transport materiałów budowlanych 500-2000 zł
Transport gruzu 1000-3000 zł

Dodatkowo w bloku obowiązują pewne ograniczenia, na przykład godziny ciszy. Utrudnia to prowadzenie głośnych prac remontowych, co może wydłużyć czas ich wykonania.

Koszt remontu mieszkania za metr kwadratowy

Koszt Generalnego Remontu Mieszkania: Ceny za m2, Koszt Remontu 50m2 i 60m2, Remont Mieszkania w Bloku

Ile wynosi średnia cena remontu mieszkania za 1 metr kwadratowy? Jest to ważna informacja przy planowaniu budżetu, ponieważ pozwala w szybki sposób oszacować całkowity koszt odświeżenia konkretnego lokalu.

Zgodnie z analizą aktualnych stawek na rynku, przeciętny koszt generalnego remontu 1 m2 mieszkania wynosi 500-800 zł. Najczęściej wymieniana jest kwota około 700 zł za metr.

Oczywiście są to jedynie szacunki uśrednione. Rzeczywista cena może być w Twoim przypadku nieco niższa lub wyższa w zależności od konkretnych warunków.

Kosztorys generalnego remontu typowego mieszkania

Aby precyzyjnie oszacować koszty generalnego remontu mieszkania, niezbędne jest wykonanie dokładnych kalkulacji uwzględniających specyfikę danego lokalu. Pomoże w tym sporządzenie kosztorysu.

Kosztorys powinien zawierać zestawienie wszystkich prac remontowych koniecznych do wykonania wraz z cenami materiałów i usług. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie dokładnie wydatki Cię czekają.

Poniżej przedstawiono przykładowy kosztorys dla remontu generalnego typowego 60-metrowego mieszkania:

 • demontaż starych elementów (ściany, podłogi itp.) – 4000 zł
 • wykonanie nowych ścianek działowych – 5500 zł
 • wymiana instalacji (elektryka, wod-kan, ogrzewanie) – 22 000 zł

Powyższe pozycje stanowią jedynie fragment całościowego zestawienia. Pełny profesjonalny kosztorys remontu generalnego może zawierać nawet kilkadziesiąt pozycji wraz z cenami.

Cena generalnego remontu mieszkania - podsumowanie

Podsumowując, średni koszt kompleksowego remontu mieszkania wynosi około:

 • 500-800 zł za 1 metr kwadratowy
 • 30-45 tys. zł za 50 m2
 • 35-55 tys. zł za 60 m2

Są to jedynie szacunki orientacyjne. Na ostateczną kwotę wpływa wiele czynników, które należy uwzględnić przygotowując budżet takiego przedsięwzięcia.

Kluczowe znaczenie ma również dokładne spisanie planowanego zakresu prac remontowych i oszacowanie kosztów poszczególnych pozycji. Pomoże w tym wykonanie profesjonalnego kosztorysu zlecając zadanie specjaliście.

Podsumowanie

Przeprowadzenie generalnego remontu mieszkania to poważny wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak pokazały nasze analizy, średnia cena za 1m2 remontu wynosi około 500-800 zł. Oznacza to, że dla popularnego metrażu 50m2 trzeba się liczyć z kosztem rzędu 30-45 tys. zł. Natomiast odświeżenie nieco większego, 60-metrowego lokalu to wydatek około 35-55 tys. zł.

Warto pamiętać, że są to jedynie szacunki uśrednione, na podstawie których ciężko precyzyjnie zaplanować budżet. Konkretny koszt remontu Twojego mieszkania może odbiegać od tych stawek, w zależności od indywidualnego zakresu prac i metrażu. Duże znaczenie ma również lokalizacja w bloku, co generuje dodatkowe koszty transportu i utrudnienia.

Aby dokładnie oszacować całkowite wydatki, warto zlecić wykonanie profesjonalnego kosztorysu. To pozwoli zaplanować budżet pod konkretne zapotrzebowanie, uwzględniając ceny w Twojej okolicy. W ten sposób sprawnie przeprowadzisz remont, bez nieprzewidzianych, dodatkowych kosztów przekraczających zaplanowaną kwotę.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci lepiej zorientować się w realiach finansowych remontu mieszkania. Życzę powodzenia w tym niełatwym, ale satysfakcjonującym przedsięwzięciu odświeżenia wymarzonego gniazdka!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepszy Kalkulator Kredytowy Online - Porównaj i Wybierz Najkorzystniejszy Kredyt
 2. Credit Agricole BIC - SWIFT i IBAN, kod banku, numer BIC
 3. Przelew na numer karty: szybki sposób na transfer środków
 4. Dotacje do domów pasywnych - Dofinansowanie na budowę energooszczędnego domu
 5. Odrzucenie spadku u notariusza - Zrzeczenie się spadku i dokumenty
Autor Agnieszka Lipek
Agnieszka Lipek

Będąc audytorem finansowym specjalizuję się w analizie sprawozdań i wyników przedsiębiorstw. Na blogu wyjaśniam m.in takie zagadnienia jak amortyzacja środków trwałych, wycena aktywów czy identyfikacja obszarów generujących zysk lub stratę w organizacji. To pomaga lepiej zrozumieć finanse firmy.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły